Participants 2018

Participants 2018 2018-04-10T11:02:48+00:00
  • AHERE George – Weza Interactive
  • ALBERT Edouard – MBA ESG
  • AYUGI Joshua – Weza Interactive
  • BARBIER Mathieu – Vertical
  • BAREIL Marion – Tourmaline Studio
  • BAUJARD Thierry – SpielFabrique
  • BEAUVALLET David – Pôle Image Magelis
  • BELHUMEUR Christophe – CNAM-ENJMIN
  • BENSIGNOR Nicolas – Playsoft
  • BIENKOWSKI Romain – Cosmic Ray Studio
  • BIGNET Pierrick – Lone Stone
  • BLED Sophie-Anne – BiP Media
  • BLIN Frédéric – Plaine Images
  • BLONDEL – JOUIN Anne – Ubisoft
  • BRETON Guillaume – Headbang Club
  • BRIERE Nicolas – Old Skull Games
  • BRIEU Michel – Limouzik SAS
  • BROUDEHOUX Constantin – Google
  • BURGEL Eric – B2Expand
  • CARRE Fabrice – Shinypix / Bordeaux Games
  • CAUVIN-DOUMIC Frédérique – Seven Shapes
  • CELESTINE Eddy – Atlangames
  • CHAMPOUX Grégory – Littlefield Studio
  • CHIRON Jean-Paul – Région Nouvelle-Aquitaine
  • CIBAT Mathieu – CNAM-ENJMIN
  • CLARK Oscar – Consultant
  • CODET-HACHE Gwennaël – Ghost Frog
  • CORTIER Geoffroy
  • COTTINEAU Victor – CNAM-ENJMIN
  • COUTANT-ROCH Pierre-André
  • CROS Frédéric – Pôle Image Magelis
  • CURCI Lucas – Kilosaurus
  • CURCIO Christelle – SNJV
  • DAO Philippe – Asmodee Digital
  • DARWICHE Nassouh – Studio Nyx
  • DE COMPREIGNAC Godefroy – Lone Stone
  • DE GRISSAC Florent – Casus Ludi
  • DE LA VILLE Inès – CEPE
  • DEHAYNIN Bastien – MBA ESG
  • DELAY Hélène – Capital Games
  • DENEUFBOURG Baptiste – Kalank
  • DESERT William – CNAM-ENJMIN
  • DEVOUASSOUX Anne – Kylotonn
  • DREULLE Pierre – Goto Games
  • DROIT Maxime – Banque Neuflize OBC
  • DUPIRE Jérôme – Cnam & Capgame
  • ELAHEE David – Headbang Club
  • ELAHEE Farhanaz
  • ETIENNE Clément – Fractal Box
  • EVAIN Jérémy – Maplefish Studio
  • FANIEN Louis – OP Matching
  • FAUCHEUX Pierre – CNAM-ENJMIN
  • FILLION François – Ethereal Games
  • FONCEZ Valentin – Goto Games
  • FONTAINE Sébastien – Evénement E-Sport France
  • FORESTIER Adrien – Black Flag
  • FOUGEROUSSE Nicolas – MBA ESG
  • FRANCOIS Nadia – Consultante
  • FRANVILLE Marie – Connection Events
  • FUHRMANN Benjamin – Starburst Computing
  • GARAVARYAN Alexis – Kowloon Nights
  • GAUBERT Vincent – MBA ESG
  • GAUTIER Romain – Fractal Box
  • GIRAULT Nicolas – NGT Live
  • GOILARD Kévin – Crescendream
  • GOUSSET Emmanuelle – CNAM-ENJMIN
  • GRIECO Ludovic – Onitron Studio
  • GUERY Jérémy – Bulwark Studios
  • GUIOT Thierry – App Annie
  • HEMBERT Simon – Speedjail
  • HERBETH Marthin – Ethereal Games
  • HEUDIN Jean-Claude – Professeur chercheur en #IA
  • HOUDENT Alex – GlobZ
  • INGRAND Francis – Plug In Digital
  • JACOB-JUIN Elodie – Pôle Image Magelis
  • JAUSSOIN Honoré – FluffyFall
  • JEANVILLE Johan-André – Capital Games
  • KAPLAN Utku – Kiupe
  • KAPLAN Vanessa – Kiupe
  • LACOMBE Pierre – Celestory
  • LARGE Rémi – Tamanoir
  • LATYPOVA Alina – Game Atelier
  • LE BOUFFANT Tristan – Sentry Games
  • LE GOURIELLEC Florian – Endroad
  • LEENHARDT Matthieu
  • LEMAITRE Marine – Piece of Cake Studios
  • LEMAITRE Xavier – Piece of Cake Studios
  • LEMARCHAND Julien – Banque Neuflize OBC
  • LEROUX Yann
  • LEVY-LEBLOND Marianne – Arte France Pôle Web
  • LYOEN Dominique – Novo3d
  • MAHIEU Aurélien – Adocis
  • MANCEAU Aymeric – CNAM-ENJMIN
  • MARIANELLI Arthur – Cosmic Ray Studio
  • MARSEUL Mickaël – Myoken
  • MARTIN Alexandre – Seenapsis
  • MARTINOT Marion – Pôle Image Magelis
  • MARTY Vincent – Darewise Entertainment
  • MASTIN Dorian – GrandAngoulême
  • MEDEAU Henry – Couch Games
  • MENEGATTI Isabelle
  • MONNEREAU Emmanuel – Bulwark Studios
  • MONSAURET Mathieu – MBA ESG
  • NATKIN Stéphane – Cnam-Enjmin
  • NICOLET Thomas – IIM
  • NOEPPEL Gilles – Almédia / East Games
  • NOIRE Théophile – Triskell Interactive
  • PAPOT Antoine – Rebound CG
  • PASCO Jean-Christophe – Le FAB(r)ICC
  • PEDATE Kévin – Seven Shapes
  • PELLARREY Vincent – Ebim Studio
  • PELLOILLE Nicolas – Hiver Prod
  • PEROY Laurent – Game In
  • PIGNARD Ulysse – Ebim Studio
  • PLATON Thierry – BiP Media
  • PLUCHET Augustin – Rebound CG
  • PREVOT Lionel – CNC
  • PRIEUR Jacky – CNAM-ENJMIN
  • PRIOUL Charles-Henri – Cornet Vincent Avocats
  • PROST Julie – Impala Avocats
  • QUINTANS Luis – Badland Publishing
  • REBILLOT Anthony – App Annie
  • REICH Wendelin – Virtual Beings
  • RENARD Mathieu – CNAM-ENJMIN
  • RENUSSON Maud – Pictanovo
  • RINGARD François – Nolaroads
  • ROLLAND-PORCHE Frédéric – Equilibre Games
  • ROMANOS Ella – StrikeGameLabs
  • ROMERO John – Game Designer
  • SAOUDI Houria – Plaine Images
  • SARDJEVELADZE Lévan – Celsius Online / SNJV
  • SAUDERAIS Alexandre – Ebim Studio
  • SCHROPF Axel – M4dNation
  • SIEJKA Monika
  • SIMPSON Sarah – Crescendream
  • SOHM Hervé – Old Skull Games
  • SOULIE Romain – Studio Nyx
  • STEFANI Bastien – Kilosaurus
  • THIERRY Karen – Fractal Box
  • TILLARD Charlélie – Speedjail
  • TINON Guillaume – Ballistic Frogs
  • TORRES Fernando – Studio Nyx
  • TRAMIER Jean – Zero Games Studios
  • VAINDAL Axel – M4dNation
  • VANNIER Lucie – Google
  • VAUTIER Yannick – Sentry Games
  • VERBROUCHT Johann – Goblinz Studio
  • VETTIER Pierre-Luc – Zero Games Studios
  • VIGATO Jean-Denis – Orange
  • VILLEDIEU Julien – SNJV